Dovolená Chalkidiki 2017

Poloostrov Chalkidiki patří mezi tradiční oblasti turistiky v Řecku. Dalo by se říci, že je to taková znovu objevená řecká klasika. Právě sem směřovaly dříve autokarové zájezdy, osobní automobily i letadla. Dnešní doba s sebou přináší pohodlné, snadné a především rychlé cestování moderní leteckou dopravou. V dobách, kdy v ostatních částech řeckého světa byla turistika ještě v plenkách, zde se na písečných plážích (udává se, že je tu na 500 km pláží) u křišťálově čistého a osvěžujícího moře rekreovaly statisíce návštěvníků z celého světa. Velký podíl na tom ovšem mají i místní obyvatelé, především z Thessaloniki a městeček v okolí, neboť ti každý pátek „balí kufry“ a směřují do této pahorkaté zalesněné krajiny, přezdívané řeckým rájem. Vyjádřeno slovy básníka, poloostrov má tvar ruky se 3 prsty – Kassandra, Sithonia a Athos. Při troše fantazie si tento poloostrov můžete představit také jako trojzubec boha moří a vodstva Poseidóna, který čeří vody Egejského moře. Chalkidiki je proslulé pěstováním nejrůznějších druhů vín, svými svěžími olivovými a piniovými háji, bujnou vegetací, čímž se výrazně liší od sluncem spáleného a na vegetaci chudého jihu země. Vzduch je prosycen vůní borovic a čerstvých bylinek. Turisté též rádi navštěvují tradiční vesničky, které si dodnes zachovávají svůj ráz a kolorit, místní lidé jsou velmi přátelští a pohostinní. Chalkidiki se stalo působištěm Aristotela, který pocházel z thrácké Stageiry na východní části poloostrova. V roce 343 byl povolán králem Filipem II. a stal se vychovatelem jeho syna Alexandra. Jméno poloostrova připomíná, že zde obyvatelé eubojského města Chalkis založili 32 měst, mezi jinými i Olynthos. Poloostrov byl součástí říše římské i byzantské, byl pod nadvládou Germánů, Slovanů a Hunů. Ve středověku byla oblast znovu v područí Byzance a Benátek, poté pod nadvládou Turků až do roku 1912, kdy bylo Chalkidiki společně s Makedonií připojeno k Řecku. Správním střediskem Chalkidiki je město Poligiros, které doporučujeme navštívit, je zde archeologické muzeum se zajímavými exponáty z okolních oblastí, malebná je také stará část města. Vzdálenost od Thessaloniki: cca hodinu jízdy autobusem.

Sithonia je prostřední výběžek s krásnou panenskou přírodou, borovými háji, jasným tyrkysovým mořem, překrásnými písečnými plážemi a skalnatými zátokami. Pojmenování se Sithonii dostalo po synovi boha Poseidóna. V letoviscích je rušno již od rána, jsou zde možnosti každodenní zábavy, kvalitní podmínky pro potápění i příležitost ke strávení rodinné dovolené. Mezi nejznámější letoviska patří Sarti, Neos Marmaras, Metamorfossi.

Athos je zcela unikátním východním výběžkem poloostrova a vlastně i celého Řecka. Své pojmenování se mu dostalo podle obra Athose, který ve svém hněvu hodil Svatou horu proti bohům. Rozkládá se na něm mnišský stát se dvěma desítkami mužských klášterů, jedinými obyvateli jsou zde mniši. Na jižním cípu se do výše 2033 metrů vypíná majestátní hora Athos s kláštery, které jsou nejlepším příkladem rozvoje byzantské architektury a malířství. Většina fresek a ikon z Athosu jsou základem pro studium byzantského malířství. Území Athosu je autonomní republikou s přesně vymezenými pravidly pro život jejích obyvatel. Navštěvovat toto posvátné místo je možné jen na základě speciálního povolení. Striktně je zde zakázán pobyt ženám.

Kassandra, právě tento západní výběžek poloostrova patří k nejosídlenějším a k nejnavštěvo­vanějším. Své jméno získal po makedonském králi Kassandrovi, zakladateli Thessaloniki (nástupci Alexandra Makedonského). Největší atraktivitu tvoří krásné písečné pláže, skalnaté útesy a malebné zátoky, svěží příroda, pečlivě obdělávaná políčka ve vnitrozemí, piniové lesy, které se táhnou podél celého pobřeží. Moderní letoviska střídají malé rybářské vesničky, které jsou postaveny v původním makedonském stylu. Ve všech letoviscích jsou možnosti denní i noční zábavy, je zde nespočet restaurací, taveren, kaváren, barů, klubů, disko, obchodů s potravinami, stánků s rychlým občerstvením, krámků se suvenýry a řada dalších prázdninových lákadel. Po hlavní třídě se po celý den a především večer procházejí desítky turistů, je zde slyšet kromě řečtiny, angličtina, němčina, chorvatština, polština a také čeština. Mezi nejznámější letoviska patří Afitos, Kallithea, Kriopigi, Polichrono, Chanioti, Pefkochori, Paliouri.

LETOVISKA NA CHALKIDIKI


  • Chanioti

Chanioti patří k největším, nejznámějším a nejžádanějším letoviskům na Kassandře. Za svou oblíbenost vděčí krásné přírodní scenérii, kvalitní písečné pláži, bohaté nabídce atraktivních vodních a adrenalinových sportů, čistému moři, romantickým zákoutím a zeleným parkům. V centru se nachází několik restaurací, taveren, pizzerií, barů, stánků s rychlým občerstvením, marketů, supermarketů, obchodů s potravinami, suvenýry, zlatnictví, klenotnictví, je zde též banka a výběrní automat. Najde se tu skutečně vše, o čem turista na dovolené sní.

Více o letovisku zde

  • Polichrono

Velmi příjemné a žádané letovisko, kde dominantu tvoří hlavní třída, pobřežní promenáda, dlouhá písečná, překrásná pláž s pozvolným vstupem do moře. V centru letoviska je řada restaurací, taveren, stánků s rychlým občerstvením, kaváren, cukráren, je zde nespočet krámků s tradičními suvenýry i možnosti nákupů netradičního zboží. Výběr čerstvého ovoce, zeleniny i potravin je v supermarketech a marketech, kterých je v letovisku několik. Nechybí zde ani možnosti denní i noční zábavy, je zde několik barů, diskoték a klubů.

Více o letovisku zde

  • Kallithea

Kallithea patří mezi velmi oblíbená letoviska poloostrova Kassandry. Je zde pěkné pobřeží s písečnou pláží, kde jsou možnosti vodních sportů a zábavy, moře je v těchto místech velmi čisté s modrozelenou barvou a pozvolným vstupem. V letovisku je malá nákupní zóna, kde je také kavárna, cukrárna, restaurace a obchod se suvenýry. Za zábavou, se chodí do části vesnice, kde jsou bary, kluby, diskotéky, které navštěvují mladí lidé i z okolích letovisek, dokonce i místní omladina až z Thessaloniki. Tato část leží trochu stranou přímo u hlavní silnice. Večer je silnice poseta zaparkovanými auty, které vytvářejí až několik desítek metrů dlouhý „autopark“.

Více o letovisku zde

  • „Pefkochori“

Pefkochori je menší letovisko na výběžku Kasandra a jeho jméno pochází ze slova „pefkos“, což v překladu znamená borovice. Přímořská promenáda je lemována řadou restaurací, taveren, pizzerií, kaváren, barů a obchůdků. Pefkochori je považováno za jedno z nejmalebnějších letovisek na Kassandře. Je zde nádherná a dlouhá písčitá pláž s občasnými oblázky, která lemuje celé letovisko.

Více o letovisku zde

Videogalerie

Žádná videa nejsou k dispozici


Zpět na zájezdy z této destinace

Sdílejte své zážitky

Dovolená Chalkidiki 2017

Dovolená s CK VTT CK VTT Další informace
logo vtt  
Zavřít oknoDOPRODEJ ZÁJEZDŮ SEZÓNY 2017

Přehled LAST MINUTE naleznete zde http://www.vtt.cz/…-stazeni.pdf

DOPORUČUJEME

RHODOS – 30.09. – 11.10. – 12 denní zájezd s 1 celodenním výletem v ceně

KYPR – 26.10. – 02.11.2017 – 8 denní zájezd s 1 celodenním výletem v ceně


TOPlist